Láska ke psům od malička aneb „Kdo miluje mě, musí milovat i mého psa“ (Svatý Bernard)

Jsem Lenka a zde si můžete přečíst něco o mně. Momentálně mám doma 2 parsony a to je na nějakou dobu stop stav. Určitě to ale není číslo konečné (rodino promiň), teriér je totiž diagnóza…. 

A věřte, že díky našim teriérům jsem se naučila rychle mnohé!

Naše první parsonka IGI mě přivedla k aktivnímu výcviku v roce 2009. Byl to začátek mého velkého kynologického pobláznění. Učila jsem se jak učit, jak vzájemně komunikovat, začala jsem se spoustou aktivit. Od výstav přes klikr trénink k dogdancingu, agility, dogrekingu, obedienci, coursingu….
Zakrátko přibyla ještě parsonka JASMÍNA. Moje velká učitelka. Odmalička rozpustilý pytel blech, samostatná jednotka, zdrhač, vymýšleč, neustále prověřující moji pozornost. Velkou životní lekci jsem dostala o 2 roky později, když se naše teriérky přestaly snášet. Dvě úplně jiné povahy, nešťastná shoda okolností a nedostatek zkušeností… Tedy hledání pokusů, noví trenéři, nové metody … přes veškerou snahu už se bohužel nepodařilo dát holky dohromady tak, abychom mohli všichni společně existovat v bytě bez neustálého stresu. Igi spokojeně žije u našich rodinných příslušníků (a já vím že je jí jako „jedináčkovi“ líp).
Jasmína (ta „hůř vycvičitelná“) zůstala se mnou. Já se naučila opravdu mnoho o psím chování, o důslednosti, o metodách výcviku. V mezičase Jasmína odchovala 2 vrhy – pro mě další nezapomenutelná a přínosná zkušenost. Za ta společná léta jsme společně ušly už obrovský kus cesty. Prošla jsem mnoha výcviky u různých trenérů. Jasmína byla nadšená z jakékoliv aktivity, kterou jsem jí nabídla. Jen já jsem si pořád nemohla najít tu mojí „srdcovku“ a tak jsme zkoušely a zkoušely…. došlo i na lovecký výcvik a skončilo to u pauzy, kdy jsme se jen tak bok po boku toulaly světem.

Změnu jsem tak trochu začala tušit na podzim roku 2015, kdy jsme vyzkoušely základy mantrailingu. V té době už jsem také objevila kurz noseworku v Praze. Stejně rychle jako se u nás v ČR tato nová aktivita rozvíjela, stávala se z ní i naše vášeň. Rozhodla jsem se noseworku velmi intenzivně a naplno věnovat. Až tady se mi otevřel další nový svět. V běžném životě i v mnoha psích sportech jsme hodně zvyklí psa kontrolovat, rozhodovat za něj. A co o takhle svěřit při práci důvěru právě psovi a jeho schopnostem? Co takhle dovolit mu uplatnit smysl, kterým se psi řídí od pradávna – tedy čich? Učíme se my, psovodi. Učíme se vzájemné spolupráci, nechávat se vést svým psím parťákem, přizpůsobovat trénink jeho schopnostem. Je to jeden z nejúžasnějších pocitů, jaký jsem kdy v tréninku zažila. Jasmíně se navíc poměrně rychle prodloužila schopnost koncentrace i v náročných prostředích, má radost z práce která je pro ni přirozená, může uplatnit svou samostatnost a inteligenci. Náš vztah najednou dostal mnohem hlubší rozměr! Společně jsme složily všechny základní zkoušky Nz, Uz, Wz, Dz = Master of nosework – z a plynule jsme přešly do vyšší úrovně D1, U1

V průběhu jara 2017 přibyl do mých zájmů další dílek puzzle, a to hersenwerk. Skvěle doplňuje to, čemu se chci primárně věnovat. Prošla jsem intenzivním školením a jsem certifikovaný poradce pro hersenwerk. Celý koncept hersenwerku nám dává obrovskou možnost poskytnout psům relax. Během lekce nám toho psi o sobě mnoho sdělují a možná budete překvapeni, co vše se o svém psu dozvíte. 

A můj nejnovější pes? DESMOND, „Mr. Dý“, Dizzík … přišel tak trochu jako velká voda. Neplánovaně. Zato je velký splněný sen, srdcovka. Aktuálně puberťák … teriér puberťák! Můj seberozvoj a obzory se dále rozšiřují. S Jasmínou mě rozhodně nenechají usnout na vavřínech.

Do středu mého velkého zájmu se zařadily programy zkušené britské dvojice kynlologů Tom Mitchell & Lauren Langman (úspěšně jsem absolvovala speciálního program pro trenéry „Pro Dog Trainer“). Těšte se i Vy na společnou zábavu plnou krátkých her, díky kterým Váš pejsek získá řadu dovedností pro běžný život. Život je hra, hrajte si! 

Neustále se vzdělávám. Jsem vděčná za spolupráci s Kristýnou Dostálkovou, která mě prakticky i metodicky posouvá stále dál nejen v noseworku. Celkem pravidelně se účastním seminářů našich i zahraničních trenérů. Velkou inspirací mi jsou trenéři jako je Tom Mitchell & Lauren Langman nebo Stacey Barnett. Spolupracuji s úžasnou Katkou Michálkovou – Průvodce psů životem lidským, která je mi nepostradatelnou kolegyní a mentorkou.

AKTUÁLNĚ

  • vedu lekce noseworku v Praze
  • jsem certifikovaný instruktor klubu Nosework CZ z.s.
  • jsem certifikovaný poradce hersenwerku pro individuální i skupinové lekce
  • úspěšně jsem absolvovala kurz Pro Dog Trainer (T. Mitchell & L. Langman)
  • a ze všeho nejvíc se těším na vás, pracuji na rozvoji projektu Čuchej.cz

Teď jsem tu pro Vás. RÁDA VÁM PŘEDÁM SVÉ ZKUŠENOSTI A NÁPADY, ABYSTE SI UŽILI SPOUSTU ZÁBAVY A TRÉNINK PROBÍHAL JAK MÁ. POJĎME ZAČÍT SPOLEČNĚ. 

Račte vstoupit do království vůní, her a dušení pohody… Těším se na Vás.